środa, 23 marca 2016

Niedawno pisałam o "Stołach Wielkanocnych" w Bożejowicach, a teraz w niedzielę byłyśmy we Wrocławiu. Impreza na którą  przybyło 27 Kół z całego województwa odbyła się w Galerii Dominikańskiej. Wyjazd organizował nasz powiat. Wytypowano Koło z  Wykrot  i Koło z Czernej.

Oprawę artystyczną zapewniły kapele ludowe z naszym Zespołem Zagajnik-Wykroty na czele.
Wiem, że nasz rodzimy Zespół przyzwyczaił się do pochwał, ale naprawdę zasługują na laury. Ich występ rozruszał ludzi przychodzących oglądać potrawy na  stołach przygotowane przez Panie z Kół,
  a było na co popatrzeć.























Ogólnie impreza była bardzo udana, nagród za wiele nie dostałyśmy bo tylko jedną, ale sam udział w tej imprezie jest dużym wyróżnieniem.






Nagradzane były kosze z pisankami i palmy- konkurencja była bardzo mocna.



   





























Na tym kończymy Wielkanoc wyjazdową, świętujemy  w domu, z rodziną 

Na zakończenie  w imieniu swoim, koleżanek i kolegów ze wszystkich organizacji życzę  zdrowych, pogodnych świąt Wielkanocnych. Dużo  radości, słońca na niebie, pogody ducha, smacznego jajka oraz mokrego dyngusa.

sobota, 19 marca 2016

Kończy się Wielki Post, za tydzień święcimy pokarmy, ale przed nami Niedziela Palmowa i Wielkanoc, które jest najważniejszym świętem  dla katolików w Polsce.
Ma bardzo wiele symboli jak na przykład:


wierzba - od wieków w  obrządku chrześcijańskim uznawana jest za drzewo symbolizujące życie, potrafiące odradzać się w najtrudniejszych warunkach, jest najważniejszą ozdobą palmy

podobnie jak barwinek, którym dekorujemy palmy, stoły wielkanocne i koszyczki.
Barwinek spotykamy często na cmentarzach, uważany jest bowiem za symbol nieśmiertelności.

Narcyz natomiast  nazywany jest  kwiatem zmartwychwstania  Jezusowego, zajmuje ważne miejsce w symbolice chrześcijańskiej. Narcyz jest znakiem zwycięstwa życia wiecznego nad śmiercią. Dlatego też  umieszczany  jest na obrazach przedstawiających powstanie  Jezusa z grobu.
Po poświęceniu palm w Niedzielę Palmową,  rozpoczynamy przygotowania do Świąt, w domach robimy porządki, zakupy, ale od czwartku wyciszamy się i uczestniczymy w triduum paschalnym.
W Wielki Piątek  należy przygotować część potraw, które znajdą się w koszyczku do poświęcenia w Wielką Sobotę i  tak:
przygotowujemy chrzan, który to jest  odpowiednikiem biblijnych gorzkich ziół. Chrzan ma przypomnieć gorycz Męki Pańskiej, która w dniu zmartwychwstania zmieniła się w radość, dlatego należy go zetrzeć w Wielki Piątek. 
Sól chroni nas przed zepsuciem, poświęconą należy posypać potrawy spożywane podczas śniadania wielkanocnego. Pamiętamy o wędlinach,wprawdzie  nie mają symboliki świąt, ale kiedyś spożywano je tylko podczas ważnych uroczystości, dlatego nie powinno ich zabraknąć na wielkanocnym stole. No i jajka - są  symbolem nowego życia, które umożliwił nam Chrystus, zwyciężając śmierć.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest dla nas dniem radości, którą dzielimy się z najbliższymi, przyjaciółmi, sąsiadami. Bądźmy razem, a nie jak  Włosi, którzy mówią  "Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz".

sobota, 12 marca 2016

Wielkanoc

Witam

Czas zacząć coś robić.

Wiosna tuż tuż, Święta Wielkanocne też. Na przywitanie wiosny marzanny topić nie będziemy, zostawimy tę przyjemność dzieciom i młodzieży, my jak przystało na dojrzałe i zapracowane kobiety bierzemy się do prac związanych ze Świętami. Robimy palmy aby udekorować Kościół na Niedzielę Palmową. Jedna palma już zrobiona i  zdążyła  już zostać nagrodzona.

 
Właśnie w dniu dzisiejszym  w naszym powiecie odbyło się pierwsze ze spotkań pod nazwą "Stoły Wielkanocne". Nasza palma zajęła II miejsce w konkursie, za potrwały dostałyśmy wyróżnienie. 




Poza tym miałyśmy okazje porozmawiać z Marszałkiem naszego województwa, W-ce Starostą powiatu, z Przewodniczącym Rady Powiatu.



Z naszej Gminy niestety nie było nikogo, a szkoda, zawsze jest przyjemniej jak towarzyszą nam nasze  władze. Dzisiejsze spotkanie było szczególne ponieważ obchodziliśmy 15 lecie spotkań pod nazwą "Stoły Wielkanocne". Z tej też okazji Pan Marszałek  wręczył upominki wszystkim przedstawicielkom Kół, życząc nam kolejnych tak pięknych jubileuszy.

















Jubileusz 15 lecia jest na pewno dużym osiągnięciem ale przy 150-leciu postania Kół Gospodyń Wiejskich -  sami widzicie, że blednie. 
Jubileusz będziemy świętować 19.06.2016r. w Żeliszowie, będą to  obchody regionalne. 
Wcześniej, bo w Niedzielę Palmową jedziemy w towarzystwie naszej kapeli "Zagajnik-Wykroty"
do Wrocławia na kolejne spotkania pod nazwą "Stoły Wielkanocne", 10.04.2016r. będzie  u nas świętowana 70-rocznica osiedlenia się na tych ziemiach  rodaków  z Kresów Wschodnich i Jugosławii. Szczegóły podam już niedługo.
W  maju ( 14 ) zapraszamy  na festyn kwiatowy, zagrają nam Cyganie, w czerwcu fajna impreza szykuje się w Zagajniku. Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa, zabawy, w ten sposób wspieracie nas w naszych działaniach, a pomysłów mamy naprawdę dużo. Relacje z każdej uroczystości będą na bieżąco. Może wspomnę jeszcze, że w czwartek lokalne organizacje spotkały się z Burmistrzem. 
Spotkanie odbyło się w Domu Katechetycznym. I to właściwie  wszystko w tej kwestii, bo ze spotkania nic właściwie nie wynikło.