sobota, 19 marca 2016

Kończy się Wielki Post, za tydzień święcimy pokarmy, ale przed nami Niedziela Palmowa i Wielkanoc, które jest najważniejszym świętem  dla katolików w Polsce.
Ma bardzo wiele symboli jak na przykład:


wierzba - od wieków w  obrządku chrześcijańskim uznawana jest za drzewo symbolizujące życie, potrafiące odradzać się w najtrudniejszych warunkach, jest najważniejszą ozdobą palmy

podobnie jak barwinek, którym dekorujemy palmy, stoły wielkanocne i koszyczki.
Barwinek spotykamy często na cmentarzach, uważany jest bowiem za symbol nieśmiertelności.

Narcyz natomiast  nazywany jest  kwiatem zmartwychwstania  Jezusowego, zajmuje ważne miejsce w symbolice chrześcijańskiej. Narcyz jest znakiem zwycięstwa życia wiecznego nad śmiercią. Dlatego też  umieszczany  jest na obrazach przedstawiających powstanie  Jezusa z grobu.
Po poświęceniu palm w Niedzielę Palmową,  rozpoczynamy przygotowania do Świąt, w domach robimy porządki, zakupy, ale od czwartku wyciszamy się i uczestniczymy w triduum paschalnym.
W Wielki Piątek  należy przygotować część potraw, które znajdą się w koszyczku do poświęcenia w Wielką Sobotę i  tak:
przygotowujemy chrzan, który to jest  odpowiednikiem biblijnych gorzkich ziół. Chrzan ma przypomnieć gorycz Męki Pańskiej, która w dniu zmartwychwstania zmieniła się w radość, dlatego należy go zetrzeć w Wielki Piątek. 
Sól chroni nas przed zepsuciem, poświęconą należy posypać potrawy spożywane podczas śniadania wielkanocnego. Pamiętamy o wędlinach,wprawdzie  nie mają symboliki świąt, ale kiedyś spożywano je tylko podczas ważnych uroczystości, dlatego nie powinno ich zabraknąć na wielkanocnym stole. No i jajka - są  symbolem nowego życia, które umożliwił nam Chrystus, zwyciężając śmierć.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest dla nas dniem radości, którą dzielimy się z najbliższymi, przyjaciółmi, sąsiadami. Bądźmy razem, a nie jak  Włosi, którzy mówią  "Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz